Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM
Image Alt

Blog

S akými problémami sa fyzioterapeuti najčastejšie stretávajú?

Najväčším problémom sú bolesti chrbta, ktorými trpí väčšina ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila vertebrogénne ochorenia medzi hlavné civilizačné ochorenia spolu s kardiovaskulárnymi ochoreniami a cukrovkou.

Naše telá nie sú stvorené na sedenie. Sme stvorení na pohyb. Ďalším problémom sú extrémy ako napríklad celodenné sedenie a potom sa zničiť večer pri športe.

Ako často by sa mal človek hýbať? Aký zdravý pohyb by si odporučil?

Najzdravším pohybom pre nás je chôdza. Za deň odporúčam spraviť aspoň 5000 krokov. Keď ste v kancelárii, postavte sa aspoň raz za hodinu a trošku sa prejdite. Dýchanie, chôdza a stoj sú základné pohybové stereotypy. Narodíme sa tak, že sú nám prirodzené a vieme ich správne. Životný štýl nám však tieto programy vie zmeniť. Úlohou fyzioterapeuta je opäť vytiahnuť správne fyziologické vzorce.

Ako sa máme starať o svoju chrbticu?

Problémom treba predchádzať a riešiť ich skôr ako sa objavia.

Prevencia je najlepšia liečba. Väčšinou ľudia veci riešia, keď nastane problém. Keď už niečo nefunguje. Fyzioterapeuti sú akoby opravári. Samozrejme, spravíme vždy všetko, čo je v našich silách. Aj keď je už problém vážny, vždy sa snažíme najskôr o konzervatívne riešenia, aby nemuselo dôjsť k operačnej liečbe.

Čo Ťa baví najviac na Tvojej práci?

Na mojej práci je skvelé, keď prídem na to, ako mám pacientovi pomôcť. Pomôžem a jemu to zmení život. Preto sa neustále vzdelávam. Každý pacient je iný a čím viac vedomostí a skúseností fyzioterapeut má, tým vie lepšie pomôcť pacientovi.

Každý pacient potrebuje niečo iné. V prvom rade pacient musí byť naladený na terapiu. Stáva sa mi, že klient príde a prežíva obrovské psychické vypätie z práce a náročného životného kolotoča, vtedy napríklad začíname relaxačnými a dychovými cvičeniami.

Je to Tvoj dream job?

Dá sa to tak povedať a každým dňom sa v tom utvrdzujem. Čím dlhšie sa fyzioterapii venujem, tým je moja práca krajšia. Toto je oblasť, ktorá ma napĺňa, hľadám neustále ďalšie možnosti sebarozvoja a zároveň ako prispieť k pomoci pacientom aj v rámci vedy a výskumu. Aktuálne pracujem na výskume ohľadne cievnych mozgových príhod.

Neustále ďalšie štúdiá a každodenná prax ma v tomto presvedčení pravidelne utvrdzujú.

Čo Ťa v práci motivuje, inšpiruje?

Motivuje ma, keď to nie je jednoduché. Neustále sa posúvam a učím nové veci.

Ako tráviš voľný čas? Ako sa zvykneš odreagovať?

Voľný čas trávim s rodinou. Mám trojmesačného syna a dcérku, ktorá má 10 rokov. Mám úžasnú manželku, ktorá je pre mňa nekonečnou inšpiráciou a oporou. Bez nej by som ani zďaleka nedokázal toľko vecí. Mám z jej strany obrovskú podporu.

Martin skončil Strednú zdravotnícku školu v Žiline v odbore masér. Po jej ukončení úspešne absolvoval bakalárske a následne magisterské štúdium v odbore fyzioterapia. V roku 2018 ukončil vzdelávanie rigoróznym konaním na Slovenskej zdravotníckej univerzite s titulom PhDr.

Od roku 2014 pracuje na Klinike FBLR SZU a UNB na Kramároch. Kde vykonáva ambulantnú činnosť a okrem toho svoje skúsenosti aplikuje vo viacerých odboroch medicíny aktuálne na II. Neurologickej Klinike. Aktuálne si na tejto klinike robí doktorát a pracuje na výskume cievnych mozgových príhod.

Venuje sa aj prednáškovej činnosti a publikačnej činnosti a vzdelávaniu študentov Slovenskej zdravotníckej univerzity.

V rámci ďalšieho vzdelávania si aktuálne robí druhú špecializáciu z porúch psychomotorického vývoja detí. Má ukončenú špecializáciu Fyzioterapia porúch centrálneho nervového systému. Je inštruktorom v kardiopulmonálnej rehabilitácie, Vertical Walkingu a školiteľ metodiky Autoreflexných prenatálnych a postnatálnych terapeutických polôh. Martin má za sebou mnoho ďalších ukončených kurzov a seminárov. Pod jeho vedením dokonca mnohé školiace kurzy prebiehajú.

V rámci práce s klientami/pacientami veľmi úzko spolupracuje s lekármi z odborov neurológie, neurochirurgie a traumatológie.

V minulosti sa vrcholovo venoval basketbalu a neskôr aj rozhodcovskej činnosti v basketbale.